Fallvilt
Hjortevilt som dør av andre årsaker enn ordinær jakt karakteriseres som fallvilt.
Disse dyrene er ofte påkjørt av bil eller tog. De kan være felt som skadedyr, eller gjenfunnet som døde av andre årsaker.
Ettersøksringen
Vi har avtale med Ettersøksringen i Stjørdal om håndtering av kommunale oppgaver knyttet til fallviltarbeid.
Ettersøksringens vakttelefonnummer er 958 28 380.
Du finner mer informasjon om fallvilt på hjortevilt.no
Fugleinfluensa
Fugleinfluensa er hovedsakelig et dyrehelseproblem.
Smitte til mennesker er sjelden, men det kan skje hvis mennesker har nær kontakt med syke eller døde dyr over lengre tid. Det er ikke påvist smitte mellom mennesker, og i Norge har det aldri vært påvist smitte fra dyr til mennesker. Vanlig ferdsel ute innebærer derfor ikke noen kjent økt smitterisiko.
Hva gjør du om du ser død eller syk fugl?
- Død fugl i skogen/naturområder – la ligge, men meld fra til Mattilsynet:
Meld fra om fugleinfluensa | Mattilsynet - Død eller syk fugl i boligområder, i byen, nær skoler osv. - meld fra til Mattilsynet:
Meld fra om fugleinfluensa | Mattilsynet- Fjern fuglen selv, men bruk munnbind og hansker. Pakk fuglen i dobbel avfallspose som knytes igjen og kastes i restavfallet. Hansker kastes i restavfallet. Klær vaskes etterpå.
- Hvis det trengs bistand for å få fuglen fjernet, meld fra til kommunen for videre håndtering, tlf. 958 28 380.
Sist endret 12.10.2026 13.18