Ordfører og kommunedirektør fra alle oppdragskommunene deltok, sammen med representanter fra Aidn og fagfolk i kommunen.
Totalt er det 22 kommuner som er med i prosjektet, med de fire oppdragskommunene og 18 på opsjon.
Ordfører i Stjørdal, Eli Arnsyad.
Petter Mollerup
– Det har vært flere aktører med inn i konkurransen, og vi har gjort et valg som vi tror blir veldig bra. Så vi som politikere, på vegne av våre innbyggere er veldig fornøyde, sa ordfører i Stjørdal Eli Arnstad før signering.
Arnstad la vekt på at det har ikke vært noen enkeltmannsjobb, men at det har vært involvert mange dyktige folk i kommunene, som alle har bidratt med sin kompetanse og kunnskap. Spesielt fornøyd var hun med brukertestingen som er gjort gjennom prosessen.
Signering av kontrakt. Fra venstre, Eli Arnstad ordfører i Stjørdal, Hanne Nyhus ordfører i Orkland, ugen Gravningen Sørmo ordfører i Malvik og Gunnar Thorsen ordfører i Steinkjer.
Petter Mollerup
Prosjektleder for “Fremtidens EPJ ” Tone Stigen Okkenhaug fortalte om hvordan de har jobbet med prosjektet siden det politiske vedtaket og konseptfasen i 2024. Som ordføreren la hun også vekt på hvor viktig brukertesting har vært. Okkenhaug fortalte om hvordan de rigget opp en egen “lab” i lokalene til Værnesregionen IT og hadde med 24 ansatte innenfor 4 ulike ansattgrupper. Der skulle de ansatte løse arbeidsoppgaver og teste ut hva de ulike leverandørene tilbydde.
Hun fortalte at de helt siden starten har vært klare på at de skulle følge den nasjonal e-helsestrategien og det felles journalløft i regi av KS. Det innebærer at relevant og nødvendig informasjon om pasienten skal være tilgjengelig for helsepersonell, uansett hvor opplysningene er delt og hvor pasientene mottar helsehjelpen.
Les mer om prosjektet her.